Fenland students among 186 from College of West Anglia who celebrated graduation

FENLAND students were among nearly 200 who graduated from the College of West Anglia and marked their success with a civic procession on Saturday.

Students from the Isle Campus in Wisbech, who graduated in Graphic Design or achieved their Diplomas in Teaching and Lifelong Learning Sector, were among the 186 students who took part in the annual procession in King’s Lynn.

The deputy mayor of King’s Lynn and West Norfolk, Councillor Trevor Manley, college principal David Pomfret and the Vice Chancellor of Anglia Ruskin University, Professor Mike Thorne also took part.

Cllr Manley joined other staff members from both the College of West Anglia and Anglia Ruskin University for the procession from the Town Hall, on the Saturday Market Place, to St Nicholas Chapel.

Mr Pomfret and Professor Mike Thorne, the guest of honour, made the awards.


You may also want to watch:


Mr Pomfret said in his welcoming address: “The college is very proud of your dedication and hard work and is delighted to be here today to celebrate with you. I would like to recognise the part played by college staff and our university colleagues in supporting you through your studies.”

Mr Thorne said: “The partnership between the College of West Anglia and Anglia Ruskin University goes from strength to strength. Thanks to the partnership we have been able jointly to introduce new degree programmes such as that in Equine Studies which effectively pool the resources of our two institutions.

Most Read

“It was therefore a delight to be at this year’s bumper graduation ceremony and to share in celebrating the success of university education locally delivered making a difference to the day to day lives of so many local people.”

The graduation ceremony, also attended by friends and families, was followed in the evening by a ball held in the town’s Corn Exchange.

LIST OF GRADUATES

Holly Baker (BA Hons Psychosocial Studies)

Crystal Bannister (BA Hons Psychosocial Studies)

Vicki Bather (BA Hons Psychosocial Studies)

Michaela Campbell (BA Hons Psychosocial Studies)

Louise Coleman (BA Hons Psychosocial Studies)

Julia Cooper (BA Hons Psychosocial Studies)

Sheila Glaister (BA Hons Psychosocial Studies)

Laura Hennells (BA Hons Psychosocial Studies)

Penny Morton (BA Hons Psychosocial Studies)

Margaret Moyes (BA Hons Psychosocial Studies)

Jodie Neve (BA Hons Psychosocial Studies)

Amy Roche (BA Hons Psychosocial Studies)

Tara Sage (BA Hons Psychosocial Studies)

Jo-Anne Shaw (BA Hons Psychosocial Studies)

Louise Smith (BA Hons Psychosocial Studies)

Natalie Ward (BA Hons Psychosocial Studies)

Kerry Wells (BA Hons Psychosocial Studies)

Lee Dowers (BA Hons Psychosocial Studies)

Victoria Coldman (BA Hons Sociology/English)

Helen Waters (BA Hons Sociology/English)

Donna Bareford (BA Hons History/Sociology)

Zoe Bareford (BA Hons History/Sociology)

Gemma-Louise Chapman (BA Hons History/Sociology)

Amy Phillips (BA Hons History/Sociology)

Leah Ashman (BA Hons History/English)

Paul Coleman (BA Hons History/English)

Thomas Russell (BA Hons History/English)

Maxine Byron (BA Hons Fine Art)

Kathleen Cossins (BA Hons Fine Art)

Angela Crewe (BA Hons Fine Art)

Alexandra Garrett (BA Hons Fine Art)

Jane Gillard (BA Hons Fine Art)

Charlotte Marriott (BA Hons Fine Art)

Justin Mason (BA Hons Fine Art)

Susan Pollard (BA Hons Fine Art)

Tom Thompson (BA Hons Fine Art)

Jessica Eates (FdA Early Years and Childhood Education)

Natalie Garrard (FdA EYCE)

Paula Reed (FdA EYCE)

Natasha West (FdA EYCE)

Alexandra Woods (FdA EYCE)

Victoria Batterham (BA Hons Early Childhood Studies)

Hayley Burman (BA Hons Early Childhood Studies)

Charles Defty (BA Hons Early Childhood Studies)

Julie Doughty (BA Hons Early Childhood Studies)

Sue Fuller (BA Hons Early Childhood Studies)

Karen Gibbons (BA Hons Early Childhood Studies)

Emma Green (BA Hons Early Childhood Studies)

Tina Grinsell (BA Hons Early Childhood Studies)

Sarah Guscott (BA Hons Early Childhood Studies)

Amanda Ludlam (BA Hons Early Childhood Studies)

Kerry Osler (BA Hons Early Childhood Studies)

Lynn Sansom (BA Hons Early Childhood Studies)

Melissa Spiteri-Nobbs (BA Hons Early Childhood Studies)

Lucy Tipple (BA Hons Early Childhood Studies)

Helen Clayton (HNC Business Management)

Erlanda Galvosiene (HNC Business Management)

Sarah Jinks (HNC Business Management)

Kerry Jones (HNC Business Management)

Marc Sheldrick (HNC Business Management)

Shona Forrest (HNC Business Management)

Caroline Boyce (HNC Business Management)

Graham Baylis (HNC Engineering)

Stephen Britton (HNC Engineering)

David Brown (HNC Engineering)

Rebecca Capes (HNC Engineering)

John Cowan (HNC Engineering)

Ashley Gamble (HNC Engineering)

Alexander Housden (HNC Engineering)

Steve Sainty (HNC Engineering)

Michael Saunders (HNC Engineering)

Joshua Steel (HNC Engineering)

Kenneth Taylor (HNC Engineering)

Jason Tuffs (HNC Engineering)

Luke Wales (HNC Engineering)

Mary Abrams (BA Education)

Thelma Bradley (BA Education)

Glen Dearden (BA Education)

Lisa Prescott (BA Education)

Donna Woodruff (BA Education)

Robert Cooke (BA (hons) Education)

Emma Croucher (BA (hons) Education)

Jonathon Boyall (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Christine Bramham (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Virginia Burgess (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

I-Hui Chen (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Tina Cross (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Leanne Desborough (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Michelle Devanche (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Stephen Farr (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Emma Mercer (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Hazel Gardyne (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Alexander Harrison (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Kerry Luff (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Paula Page (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Naomi Parker (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Lucy Parr (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Rachel Poll (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Gavin Reynolds (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Matthew Savage (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Rachel Sturman (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Gillian West (Diploma in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Jack Collison (BSc (hons) Computer Science)

Benjamin Dale (BSc (hons) Computer Science)

James Elliott-Sands (BSc (hons) Computer Science)

Paul French (BSc (hons) Computer Science)

Timothy Heat (BSc (hons) Computer Science)

Martin Iljanovs (BSc (hons) Computer Science)

Ricky Mason (BSc (hons) Computer Science)

Adam Rouse (BSc (hons) Computer Science)

Luke Rust (BSc (hons) Computer Science)

Daniel Smith (BSc (hons) Computer Science)

Matthew Turner (BSc (hons) Computer Science)

Frazer Fisher (BSc (hons) Computer Science)

Guy Blake (HNC Construction)

Karl Chappell (HNC Construction)

Douglas Craven (HNC Construction)

Neal Freeman (HNC Construction)

Adam Mayer (HNC Construction)

Lucia Morgan (HNC Construction)

Aaron Nicol (HNC Construction)

Oliver Parker (HNC Construction)

David Pope (HNC Construction)

Carl Syer (HNC Construction)

Lisa Anderson (Dip HE Graphic Design)

Laura Jackets (Dip HE Graphic Design)

Bethany Moore (Dip HE Graphic Design)

Joseph Racey (Dip HE Graphic Design)

Aaron Wright (Dip HE Graphic Design)

Mark Cooper (HND Civil Engineering)

Matthew Ellish (HND Civil Engineering)

Adam Ersser (HND Civil Engineering)

Jaipal Gill (HND Civil Engineering)

Robert Greeves (HND Civil Engineering)

Finley Gregory (HND Civil Engineering)

Jamie Hammerton (HND Civil Engineering)

Robert Jefferson (HND Civil Engineering)

Simon Jones (HND Civil Engineering)

Hardeep Malhi (HND Civil Engineering)

Daniel Murphy (HND Civil Engineering)

Vincent O’Leary (HND Civil Engineering)

Craig Osborne (HND Civil Engineering)

Benjamin Smith (HND Civil Engineering)

Andrew Spencer (HND Civil Engineering)

John Williams (HND Civil Engineering)

Craig Williamson (HND Civil Engineering)

Alison Beeby (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Tereasa Conetta (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Liz Ford (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Jason Fox (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Louise Hammock (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Glenn Hollington (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Philip Holmes (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Brandi Leach (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Steven Salmons (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Joanna Taylor (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Mark Wedley (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Diane West (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Sarah Askew (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Mark Bywater (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Elaine Calaby (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Rachael Copeland (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Hannah Davies (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Traci Edwards (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Tracy Farr (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

John Froggatt (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Jane Hankinson (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Ria Jeffery (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Michael Langley (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Julie Murfitt (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

James Quinan (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Sara Seekings (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Neil Wrycraft (Certificate in Teaching in the Lifelong Learning Sector)

Iain Clingo (Certificate in Management Studies)

Tina Lucie-Smith (Certificate in Management Studies)

Daren McClagish (Certificate in Management Studies)

Ian Wheeler (Certificate in Management Studies)

Mia Gordon (Diploma in Management Studies)

Philip Kerr (Diploma in Management Studies)

Darren Riley (Diploma in Management Studies)

Mandy Smith (Diploma in Management Studies)

Matthew Waring (Diploma in Management Studies)

Fiona Cottington (BA History/English)

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter