A FENLAND hall was filled with fresh produce at the weekend as Doddington Horticultural Society’s 65th annual show attracted more than 800 entries.
Competition was fierce in all of the show’s sections with 836 entries submitted - 16 more than last year. The children’s section drew a staggering 306 entries.
Frank Payne, former secretary and treasurer of the committee, presented a host of prizes to those who had impressed the judges with their cooking, handicraft and gardening skills.
Jane Archer won the Bill and Olive Dickerson Shield for the adult with the most points in the show, while Lucy Howard claimed the Emmett Family Shield for the child with the most points.
The main raffle prize of �50 was won by Jackie Yarker, with around 30 other prizes dished out. Refreshments were served, an auction was held and a tombola stall was donated by the committee.
The society thanked all of those who helped stage the successful show.
Trophy winners:
Short Family Shield for Vegetable Section: Michael Spiers.
Best Vegetable in Section donated by The Dack Family and won by Michael Spiers for Onions from seed.
C.R Clarke Annual Memorial Shield for Fruit Section: C. Savill.
Don Hipkin Cup for Flower Section: Sally Cross.
The Watson Family Cup for Best Flower in Show: Sandra Stafford with a Standard Fuchsia.
John Yorke Annual Memorial Cup for Class 38: Vase of Sweet Peas – Mr G. Greenwood, of Benwick.
Payne Family Shield for Class 45: Hybrid Tea Rose - Karen Watson
Eric Mason Memorial Cup for Class 48: Bowl of Roses - K. Watson
Bester Annual Memorial Cup for Class 49: Best Fuchsia - Sally Cross
Elmore Family Shield for Floral Art Section: Sally Cross
Ellington/Bamford Challenge Cup for Adult Art Section: Jane Archer
Home Guard Shield for Cookery and Preserves Section: Eileen Bamford
Best in Cookery Section donated in the memory of Mary Jackson: Eileen Bamford
Archer Shield for Handicrafts Section: Jane Archer
Emma Ellington Annual Memorial Cup for Best Needlework Article: Anthea Hart
Primrose Cup (Welsh Family Annual Challenge Cup) for Top Girl 7 years and under: Felicity Patching
Boyden Family Annual Challenge Cup for Top Boy 7 years and under: Sam Graham-Cameron
Southon Family Annual Memorial Cup for Top Overall in 7 years and under: Felicity Patching
Aubrey and Doris Negus Cup for Top Girl 8 to 11 years: Charlotte Palmer
Jackson Annual Memorial Cup for Top Boy 8 to 11 years: Elliott Groves
Fenland Citizen Cup for Top Overall 8 to 11 years: Elliott Groves
Geoffrey Harper Shield for Top Girl 12 to 16 years: Lucy Howard
Edwards Shield for Top Boy 12 to 16 years: Lewis Watson
Fenland Citizen Cup for Top Overall 12 to 16 years: Lucy Howard
Irene Short Memorial Cup for Best Plate of Home Grown Vegetables in Children’s Sections: Max Graham-Cameron:
Bill and Olive Dickerson Shield for Adult with most points in show: Jane Archer
Emmett Family Shield for child with most points in show: Lucy Howard.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here