Coach praises ‘quality result’ after Wisbech Swimming Club upset the odds to finish fourth

DELIGHTED coach Greg Marsters spoke of his pride after Wisbech Swimming Club pipped heavyweights from across the region to claim one of their best results of the year.

Wisbech’s young stars produced a stunning performance to finish fourth in the National Arena Swimming League’s Division Two Final - one place better than last year.

Marsters said: “This is a quality result and when you consider we finished behind Northampton, Chesterfield and Peterborough, which are very large clubs, it is a massive credit to all our swimmers and everyone involved at the club.

“It is a great shame that we cannot obtain more training time and funding to progress our squad even further.”

Wisbech clocked nine personal bests out of 34 races, while Jack Lane, Ollie Newton and Ben Marsters also smashed club records.


You may also want to watch:


Four of the club’s swimmers were also in good form as they helped Cambridgeshire finish second at the Three Counties Swimming Championship.

Jack Lane won three of his races while Grace Cherry powered to victory in the medley relay.

Most Read

Hannah Brown took two fourth places and a fifth place and Oliver Newton was presented with his county colours for being selected to swim for the county three times.

National Arena Swimming League Division Two Final - Full results:

1st places: Jack Lane (2), Ollie Newton (2)

2nd places: Ben Marsters (2), Hannah Brown, Dannii Rayner, Robson Pack, 9-11 Boys Freestyle Relay Team, Boys 13 & under Medley Relay Team, Boys 9-11 Medley Relay Team, Boys 13 & under Freestyle Relay Team.

3rd places: Ollie Harris (2), Phoebe Gallagher, Hannah Brown, Girls 13 & under Medley Relay Team, Boys Open Medley Relay Team, Boys Open Freestyle Relay Team

4th places: Ollie Newton, Dan Dale, Tom Kelly, Grace Cherry, Abigail Foley, Lucy Ryan, Hannah Brown, Matt Jakeman, Phoebe Gallager, Girls 15 & under Freestyle Relay Team, Girls Open Medley Relay Team, Girls 13 & under Freestyle Relay Team, Girls 15 & under Medley Relay Team, Girls Open Freestyle Relay Team

5th Places: Jade Marsters (2), Tom Hewitt, Dannii Rayner, Tom Marsters, Emily Pilbeam, Jess Rayner, Girls Open Individual Medley Relay Team, Girls 9-11 Freestyle Relay Team, Girls 15 & under Freestyle Relay Team

6th Places: Jess Rayner, Megan Kierman (2), Liam Carey, Lorimer Thomas, Girls 9-11 Medley Relay Team, Boys 15 & under Medley Relay Team

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter