Improved times for swimmers

PUBLISHED: 11:52 05 May 2006 | UPDATED: 21:51 28 May 2010

Some of the swimming stars

Some of the swimming stars

WISBECH Swimming Club held their annual Spring Gala and many improved times were gained by swimmers, some of whom were competing for the first time. Andrew Jakeman s team (Team D) with Captains Robert Sykes and Caitlin Peck took first place with a total o

WISBECH Swimming Club held their annual Spring Gala and many improved times were gained by swimmers, some of whom were competing for the first time.

Andrew Jakeman's team (Team D) with Captains Robert Sykes and Caitlin Peck took first place with a total of 107 points.

Winners on the night were: Danielle Stead (25m freestyle and 25m breaststroke), Rosie Spriggs (25m freestyle), Kayleigh Crowson (25m backstroke), Naomi Hurrell (25m backstroke), Matthew Younge (25m breaststroke), Emily Beech (25m breaststroke), Rory Willis (25m butterfly), Annabel Van Daalen (25m butterfly), Danielle Goodley (50m freestyle), Robert Sykes (50m freestyle), Thomas Kelly (50m backstroke and 50m breaststroke x 2), Connie Anker (50m backstroke), Leah Harrington (50m breaststroke), Rosie Manning (50m butterfly and 50m backstroke), Natasha Stimpson (50m butterfly), Jake Hopkisson (25m freestyle), Martin Taylor (25m freestyle), Jacob Chapman (25m backstroke), Rebecca Vaughan (25m backstroke), Jessica Clarke (25m breaststroke), Natasha Stimpson (50m backstroke), Caitlin Peck (50m freestyle), Hannah Drewery (50m Freestyle), Samantha Horsepole (50m breaststroke), Team D (Both 4 x 25m freestyle relays), Team B (4 x 25m medley relay), Team D (cannon relay).

Second places went to: Jacob Chapman (25m free), Elizabeth Jeffries (25m free), Alice Blyth (25m back), Elliot Johnson (25m back and 25m free), Kate Newton (25m breast and 25m free), Rebecca Vaughan (25m breast), Emily Meekins (25m fly and 25m back), Tishie Crowson (25m fly), Leonie Goodale (50m free), Eilish Quinn (25m free), Caitlin Peck (50m back), Sarah Knight (50m back), Natasha Stimpson (50m breast), Liam Wood (50m breast), Emilie Jarvis (50m fly and 50m back), Danielle Goodley (50m fly), (25m back), Tyler Moore (25m back), Ryan Rout-Lester (25m breast), Elizabeth Jeffries (25m breast), Connie Anker (50m back), Harley Hollis (50m free), Chantelle Burrows (50m free), Ryan Moore (50m breast), Erin Gibbons (50m breast), Team A (Both 4 x 25m freestyle relays), Team D (4 x 25m medley relay), Team E (cannon relay).

Also competing on the night were: Lorna Rand, Willis Bennett, Elliot Smith, Joe Stead, Cameron Sheldrick, Lucy Jefferis, Lucy Fitzjohn, Lorna Chapman, Kimberley Stimpson, Kayleigh Bullen, Joshua Smith, Sam McClennon, Millie Hopkisson, Joshua Willett, Clarissa Webb, Harry Johnson, Geri Tapner, Anna Clifton, Emily Shepherd, Alida Tysterman, Georgina Foxcroft, Jessica Clarke, Tyron Bibby, Patrick Webb, Jack Hughes, Bethany Ford, Chloe Goodley, Ben Warby, Hannah Dobler, Marti Harrington, Bethany Clarke, Ryan Sykes, Abigail Rapley, Rebekah Constable, Gorav Ganger, Phillippa Bateman.

Final Results: 1 Team D 107 (managers Andrew Jakeman / Sophie Robinson), 2 Team B 102 (managers Claire & Sophie Harrington), 3 Team A 96 (managers Fiona Jakeman / Matthew Gibbons), 4 Team E 88 (managers Sue Jarvis / Jodie Hopkisson), 5 Team C 87 (managers Graham Kelly / Leslie Clifton).

WSC would like to thank everybody for their help and support on the night.

Most Read

Most Read

Latest from the Cambs Times

Hot Jobs

Show Job Lists